صفحه اصلی اساسنامه   درباره ما   ارتباط با ما    
دوشنبه 22 مهر 1398
     
           منوی اصلی
  : آمار قابل تامل بافت فرسوده در کشور/ با 72 هزار هکتار بافت‌ فرسوده، چند واحد آپارتمان می‌توان ساخت؟

ساکنان این‌گونه خانه‌ها کمتر سراغی از آفتاب می‌گیرند، هوش و حواس آنان به فرسودگی بنا و پوسیدگی اسکلت سرپناه است. عمر برخی از خانه‌های بناشده در تهران بعضاً تا یک‌صد سال و شاید بیش از آن می‌رسد. در حالی که تهران به اولین کلان شهر کشور شهره است اما وضعیت بناها و خانه‌های آن هماهنگ با رشد شهر، تغییر نکرده یا حداقل تغییر چندانی نکرده است.

به گزارش«صما» طبق بند ۷ تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور آمده است: در اجرای اصول ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مفاد بندهای ۱۵ و ۴۱ سیاست‌های کلی برنامه چهارم توسعه و بند «ج» ماده ۳۰ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم تأمین مسکن مناسب برای آحاد ملت به‌خصوص اقشار کم‌درآمد، تقویت نقش حاکمیتی دولت در امر تأمین مسکن و در راستای حصول به عدالت اجتماعی و توانمندسازی گروه‌های کم‌درآمد با تکیه‌بر تقویت تعاونی‌های تولید مسکن و خیرین مسکن‌ساز، حصول مدیریت یکپارچه و منسجم زمین، کاهش سهم زمین در قیمت تمام‌شده واحد مسکونی، حمایت و هدایت انبوه‌سازی، صنعتی سازی، مقاوم‌سازی و ارتقای فناوری ساخت‌وساز، به دولت اجازه داده می‌شود با جلب و جذب منابع مالی بخش خصوصی، منابع حساب ذخیره ارزی (سهمیه بخش غیردولتی)، تسهیلات مالی خارجی، درآمد عمومی دولت،قسمت چهارم این قانون فروش اوراق مشارکت، سرمایه‌گذاری و شرکت‌های دولتی، کمک‌های مالی خیرین و سازمان‌های غیردولتی و تسهیلات بانکی، نسبت به زمینه‌سازی برای تأمین مسکن گروه‌های هدف اقدام کند.

اگرچه آغاز طرح اصلاح و نوسازی بافت‌های فرسوده در تهران و برخی از شهرها امیدواری ساکنان این‌گونه خانه‌ها را در پی داشته اما اجرای این طرح با فرازوفرود همراه بوده است.

بر اساس آمارهای به‌دست‌آمده از شرکت تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در حال حاضر کشور حدود 72 هزار هکتار بافت فرسوده دارد که این میزان بسیار قابل تامل است. بر طبق این آمارها اصفهان با داشتن حدود 6 هزار و 807 هکتار، خوزستان با داشتن حدود 5 هزار و 689 هکتار و یزد با داشتن 5 هزار و 238 هکتار بافت فرسوده در تبه‌های اول تا سوم قرار دارند تهران نیز با داشتن 4 هزار و 626 در رتبه ششم جدول قرار دارد.

حال این سؤال مطرح می‌شود که با 72 هزار هکتار بافت‌های فرسوده در کشور، چند واحد آپارتمان می‌توان ساخت؟ قابل‌ذکر است بر اساس برآورد برخی از کارشناسان 5 درصد از کل بافت‌های فرسوده در اختیار دولت قرار دارد. (3 هزار و 600 هکتار)

با توجه به محاسبات بالا، پیش‌بینی می‌شود که حدود 50 هزار واحد مسکونی با متراژ متوسط 75 مترمربع در بافت‌های فرسوده شهرها از طریق اجرای برنامه‌های منسجم برای جذب، هدایت سرمایه‌ها و سازندگان صاحب صلاحیت مانند انبوه‌سازان می‌توان خانه‌های برای اقشار آسیب‌پذیر به‌ویژه در کلان‌شهرها و تهران احداث کرد.

 


تاريخ انتشار 1396/08/01/50:21
   نظرات
نام و نام خانوادگی:
متن پیام:
تصویر :
   
 
  ورود کاربران
نام کاربری:
کلمه عبور:
کلمه عبور را بخاطر بسپار
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
عضویت در سایت

         قیمت روز مصالح

طراحی و تولید توسط تیم برنامه نویسی میدا
پشتیبانی شرکت شاناکو