صفحه اصلی اساسنامه   درباره ما   ارتباط با ما    
يكشنبه 3 شهريور 1398
     
           منوی اصلی
  آیا سازمان زیباسازی واقعاً به فکر زیباسازی است؟

به اعتقاد کارشناسان مربوطه در امر تبلیغات شهری رعایت حقوق شهروندی از ضوابط اصلی در امر تبلیغات است و تبلیغات محیطی نباید حقوق شهروندی افراد را تضییع کنند؛ علاوه بر این، به دلیل آنکه برای این نوع تبلیغات شهری از فضاهای عمومی و حقوق مدنی شهروندان هزینه می‌شود، بدیهی است که باید به ارتقای محیط و بهبود شاخص‌های زندگی مردم منجر شود.

 

واقعیت این است که تبلیغات محیطی امروزه نزد موسسات تجاری و شرکت‌های تبلیغاتی یکی از پرطرفدارترین رسانه­ ها جهت طراحی کمپین های تبلیغاتی است و شاید همین یکی از دلایلی باشد که مسئولین شهری حداکثر بهره برداری را از این شوق و تقاضای شرکت­ها می کنند و فضاهای شهری را با قیمت ‌‌‌هایی آنچنانی به بهای شلوغی و ازدحام بصری بیشتر و آزار شهروندان می فروشند. اما سوالی که مطرح است این است که آیا واقعاً لازم است فضاهای شهری و بالطبع آرامش روانی و بصری شهروندان تا این حد جهت تبلیغات فروخته شوند؟

شلوغی و ازدحام فضای بصری شهر گرچه بر طبق سنت دیرین تبلیغات برای صاحبان کالا و خدمات و البته شهرداری تهران خالی از سود و منفعت نیست، اما به شدت باعث آزردگی و خستگی شهروندان است و در شهری همچون تهران با مشکلات عدیده شهری نظیر ترافیک، ازدحام جمعیت ، آلودگی هوا و ... از جمله مولفه های بسیار جدی آزردگی روحی و روانی شهروندان است.

کافی است در یکی از بزرگراه­ها یا خیابان­های بزرگ و کوچک شهر ترددی داشته باشید و نگاهی به بیلبوردهایی که روز به روز گسترده تر می شوند بیندازید، بی شک از این همه ازدحام و شلختگی بصری آشفته و آزرده خواهید شد. شهر نازیبا خلق و خوی شهروندان را هم دگرگون می کند و باعث بروز ناهنجاری های بیشتر می شود. اساساً شهر بدون شهروند معنایی ندارد و شهروندان با زیبایی شهر است که نسبت به آن تعلق خاطر پیدا کرده و در حفظ آن می کوشند.

در بحث تبلیغات محیطی شهر تهران، نبود یک انسجام منطقی در طراحی تبلیغات، چندگانگی حاکمیت در این حوزه و اعمال سلیقه های فردی در بحث طرح های تبلیغاتی باعث شده تا بیش از پیش شاهد چندگانگی و بهم ریختگی فضاهای شهری پایتخت باشیم. امری که برخلاف هدفگذاری اولیه نه تنها شهر را زیباتر نکرده بلکه باعث شده تا شاهد آلودگی، آشفتگی و شلختگی بصری روز افزون در سطح شهر باشیم.

لازم به توضیح است که توجیه نابسامانی و آشفتگی تبلیغات‌ محیطی در پایتخت و به طور اعم در همه شهرهای کشور- که طبیعتاً پایتخت نمونه بارز آن است- با طراحی‌های ضعیف و تکراری و انداختن بار تقصیر بر شانه‌های طراحان‌ گرافیک و ایده پردازان صنعت تبلیغات یا مسائل اقتصادی و درآمدزایی و توجیهاتی از این دست، نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه ساده و سطحی بودن درک مسئولین و مدیران شهری را از این حوزه خاطرنشان می سازد.

نکته قابل تامل دیگر دقت به بحث فرهنگ، اخلاق و الزامات فرهنگی و اخلاقی در تبلیغات محیطی است. اینکه واقعاً شهرداری تا چه حد به مسئله محتوا و صداقت در بیلبوردها و اعلانات محیطی توجه دارد، گرچه در بخشی از تبلیغات محیطی صاحبان کالا و خدمات باید نخست از وزارت ارشاد مجوزهای لازم را دریافت دارند اما در بخش دیگری که مرتبط با بخش فرهنگی شهرداری است این امر الزامی نیست و خود مسئولان این بخش طرح های تبلیغاتی را بررسی و مجوزهای لازم را صادر می کنند، از جمله در تبلیغات موسسات خیریه.

دراین مورد آن دسته از موسسات خیریه که واقعا با هدف نیکوکاری خدمت می­کنند را کنار گذاشته و البته به ایشان ادای احترام می­کنیم، اما به واقع شهرداری تهران تا چه حد از صداقت عملکرد همه این موسسات آگاه است، موسساتی که بعضاً پس از انتشار گسترده آگهی ها و تبلیغات آنها در سطح شهر شاهد محکومیت­های قانونی و عملکردهای تجاری و درآمدزایی های آنها بوده­ایم. از آنجا که این دسته از تبلیغات بیشتر در مناسبت های فرهنگی و مذهبی در شهر خودنمایی می­کنند، لزوم توجه جدی به مناسبات فرهنگی و الزامات اخلاقی در این حوزه بیشتر آشکار می­گردد. به واقع جا دارد که شهرداری به عنوان یکی از متولیان فرهنگی شهر جدی تر به این موضوع بپردازد و موشکافانه و دقیق، سره را از ناسره جدا نماید. چرا که تبلیغات بی قاعده در این حوزه صدمات جبران ناپذیری را در حوزه فرهنگ و اخلاق عمومی به بار خواهد آورد.

واقعیت این است که تبلیغات شهری در حال حاضر یکی از مهم­ترین عوامل آلودگی شهری و اغتشاشات بصری پایتخت هستند و همین موضوع در کنار سایر مشکلات تهران باعث شده نفس های شهرمان به شماره بیفتد. یقیناً منظر شهری و زیباسازی آن یکی از مسائل اصلی شهری­ست و باید سعی در رفع و بهبود این مهم با پرداختن به عوامل ایجاد آلودگی های بصری شهر و تخریب زیبایی های آن سعی در حل مسئله داشته باشیم.

پایبندی به اخلاق از معیارهای اصلی امر تبلیغات است و به صرف سود آوری نباید اخلاق را قربانی کرد.با جمع آوری تبلیغات نامناسب، لزوم توجه جدی به مناسبات فرهنگی، اخلاقی و نیز حذف تبلیغات بی رویه می­توان شهری زیبا را تجربه کرد.

 


 


تاريخ انتشار 1394/04/07/19:24
   نظرات
نام و نام خانوادگی:
متن پیام:
تصویر :
   
 
  ورود کاربران
نام کاربری:
کلمه عبور:
کلمه عبور را بخاطر بسپار
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
عضویت در سایت

         قیمت روز مصالح

طراحی و تولید توسط تیم برنامه نویسی میدا
پشتیبانی شرکت شاناکو